ALKOMED

Dünya Gazetesi Pandemi Haberi – 17 Mart 2020

Alkomed Kimya, depolara etil alkol tedarikini artırdı

Alkomed Kimya, depolara etil alkol tedarikini artırdı

Etil alkol ithalatçısı ve dağıtıcısı Alkomed Kimya,  ecza depolarına yönelik tedariki artırdı. 2007 yılından beri Kocaeli Serbest Bölgesinde (KOSBAŞ) faaliyet gösteren Alkomed Kimya,  etil alkol depolama, ambalajlama ve dağıtım işlerini yürütüyor. Alkomed Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Şanal, “Şirketimiz, bu yıl kapasitesini tam otomatik dolum makineleri ile artırdı.” diye konuştu.

Koronavirüs nedeniyle son dönemde etil alkolün kullanıldığı ürünlere yoğun talep geldiğini belirten Şanal, “Ecza depolarına etil alkol tedariki de son günlerde aksadı. Bu sorunun çözümü için Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile eczanelere konulan tıbbi kullanım amaçlı etil alkolün satış kotası kaldırıldı. Dezenfektan ve sterilizasyon amaçlı kullanılması hedeflenen etil alkolün eczanelere tedarikini sağlamak amacıyla, ihracat satışları, koronavirüs tamamen ortadan kalkana kadar askıya alındı. Böylece koronavirüse karşı yoğun talep gören kolonya ve dezenfektan üretiminde etil alkol ihtiyacı karşılanacak ve bunların üretimi artacaktır.“ diye konuştu.

Alkomed Kimya olarak etil alkol tedarikini yurt içi ve dışındaki bağlantıları sayesinde artırarak sürdürdüklerini belirten Şanal, etil alkolün satışında yetkili tüm ecza depolarına, milyon litrelik etil alkol tedariki yaptıklarını kaydetti. Gürcistan, Libya, Dubai, Kuzey Irak,  Almanya ve ABD gibi birçok ülkeden de talep geldiğini aktaran Şanal, “İhracat satışlarını durdurduk. İnternetten de satış yapmıyoruz. Etil alkol ecza depolarından temin edilebilecek” diye konuştu.